Aeg ja perekond Conway

5 02 2013

Käisin eile õhtul sõbrannadega Linnateatris.

Minu päev venis jube pikaks. Tegin kauem tööd, siis värskendasin end, lisasin ehted ning läksin otse töölt teatrisse.

Niisiis “Aeg ja perekond Conway”

Tekst kodulehel ütleb:

On aasta 1919 ja Inglismaa elab Esimese maailmasõja lõppemise eufoorias. Ühel sügisõhtu tähistab Conwayde perekond tütre Kay 21-aastaseks saamist ülemeeliku peoga, nagu see ongi loomulik, kui seltskond koosneb äsja täiskasvanuikka jõudnud noortest inimestest. Keset peomelu aga peatub Kay jaoks viivuks aeg ning avaneb aken ühte teise hetke. On see tulevik, kujutlus, või üks võimalikest stsenaariumitest? Kas aeg kulgeb lineaarselt või sisalduvad nii minevik kui ka tulevik praeguses hetkes?

„Aeg ja perekond Conway“ on mitmekihiline tekst, mis põimib endas isiklikku ja põlv-kondlikku draamat, 20. sajandi briti ajaloo-narratiivi ning tavatut ajakäsitlust,tehes seda kõike hoogsas, emotsionaalses ja värvikirevas toonis. Tegemist on näidendi esmalavastusega Eestis.

Etendus oli hea. Aga eks neid perekonnalugusid ole nähtud ja kuuldud ka, midagi uut selles ei ole, et üksteist vihatakse, või et varjud minevikust saadavad meid terve elu.

Esimeses ja kolmandas vaatuses on aasta 1919, peretütre Kay 21. sünnipäev. Lavavalgustus on soe, laval on ahi koos elava tulega. Õed-vennad on elevil, pere on koos, kõik on õnnelikud.

Teises vaatuses on aeg 20 aastat edasi läinud, on aasta 1938. Lavavalgustus on külm ning kõik kannavad halli. Unistused on purunenud. On kadedus, kibestumine, pettumine. Reaalsus. Kas keegi on veel õnnelik?

Kui kedagi eraldi välja tuua, siis pere vanemat poega Alanit (Alo Kõrve), kes ainsana elab ka 20 aastat hiljem veel ema juures, kuid tundub pere kõigist liikmetest kõige õnnelikum. Lohutades oma õde sellega, et “aeg kulgeb lineaarselt vaid inimese ettekujutuses, tegelikult eksisteerib minevik, olevik ja tulevik kogu aeg ühekorraga“.

Kahjuks on see tõsi, et inimesed ei oska olla õnnelikud, nad igatsevad alati midagi muud (kes elu suurlinnas, kes peret, kes rohkem raha).

Mõelge end korraks 20 aastat tagasi. Kas te oleksite siis osanud arvata, kus te praegu olete? Või kas oskate end kujutleda 20 aastat edasi? Millega te siis tegelete või mis teid siis õnnelikuks teeb?


Actions

Information

3 responses

5 02 2013
Aeg ja perekond Conway | PilleRiini avalik internetielu

[…] keskmiselt hea. suurepärane mitte. Kratt jõudis täna minust kirjutamsiega ette, tema arvamust saab lugeda siit. ning vastuseks tema küsimustele – ma ei kujuta mitte ühelgi hetkel päris täpselt ette, […]

7 02 2013
Kajakas

Hästi kirjeldatud, ehkki ma etendust pole näinud. Ja ma mõtlen ka tihti sellele, et imelik kohe, et nii ma küll ei kujutanud oma elu ette. Ma ikka väga selgelt kujutasin ja kujutlesin. :)

8 02 2013
kohvikratt

Oi, aitäh :)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s
%d bloggers like this: